Atlantska inicijativa u posjeti Profesionalnoj vatrogasnoj brigadi Kantona Sarajevo. O trenutnoj situaciji, problemima i planovima za budućnost razgovarali smo s komandantom brigade Mahirom Halilovićem Tekst i foto: Safet ŠARIĆ
{gallery}newsletters/15/3/1{/gallery}„Profesionalna vatrogasna brigada grada Sarajeva ima veoma dugu tradiciju. Osnovana 1883. godine za potrebe gašenja požara u užem dijelu grada, vremenom je, uz rad, trud i zalaganje njenih članova, evoluirala u jedinu vatrogasnu brigadu u Bosni i Hercegovini koja operiše na području čitavog kantona“, objašnjava komandant Mahir Halilović.
Tradicija kvaliteta
Naglašavajući važnost profesionalizma i posvećenosti poslu koji obavljaju, Halilović ističe da Profesionalna vatrogasna brigada grada Sarajeva posjeduje certifikat za kvalitet ISO 9001-2000, te da se u skladu s istim trude održati standard kvaliteta i dobar glas koji ih prati. Da svoj posao shvaćaju krajnje ozbiljno pokazuje i činjenica da od trenutka zaprimanja poziva na intervenciju do izlaska vatrogasnog vozila iz postaje ne prođe više od 45 sekundi, što je daleko brže od evropskih standarda. „Od trenutka kada stupite u naše prostorije“, objašnjava Halilović, „prema svakom građaninu naši uposlenici se moraju ponašati krajnje profesionalno. Isto važi i za obavljanje intervencija na poziv građana.“
Od osnivanja brigade, pa sve do danas, uposlenici čuvaju podatke o svakoj obavljenoj intervenciji. Svoj rad nisu prekidali ni u vrijeme najtežih ratnih djejstava na području grada, a pripadnici brigade su odlikovani i najvećim ratnim odlikovanjima za rad, trud i zalaganje. „Svaka naša intervencija je dokumentirana i arhivirana, tako da na zahtjev stranaka možemo dostaviti pisane kopije o svakoj našoj poduzetoj akciji“, istakao je Halilović.
„I u budućnosti planiramo našim građanima pružati pomoć u svakoj mogućoj situaciji. Sastav i uposlenici PVB-a se mijenjaju, ali ono što mi predstavljamo i kvalitet usluga koji pružamo mora ostati isti“, ističe Halilović i dodaje: „Trudeći se da ostanemo van politike i svake druge sfere života koja nas se ne tiče i koja ne može pozitivno utjecati na naš rad, uspjeli smo da se izdignemo na evropski nivo u efikasnosti pružanja pomoći kada je potrebna. Kao takvi, smatramo da smo pomogli Bosni i Hercegovini u ostvarenju preduslova za pristupanje evropskim integracijama.“
Problemi finansijske prirode
{gallery}newsletters/15/3/2{/gallery}„Najveći problem s kojim se trenutno susrećemo jesu finansije. Nažalost, kantonalna vlada nije imala previše sluha za naše probleme. Vatrogasna oprema bi se po pravilu trebala mijenjati svake dvije godine. Nažalost, to kod nas nije slučaj. Pošto se ta opreme ne proizvodi serijski, nego se izrađuje po narudžbi, vrlo je skupa. Zasada, većina finansijskih sredstava koja smo utrošili na kupovinu nove opreme dolazila je od donacija“, objašnjava Halilović.
Po njegovim riječima, najavljeni prelazak Profesionalne vatrogasne brigade u Civilnu zaštitu Kantona Sarajevo popunio bi praznine u opremi koje trenutno imaju, a trenutna oprema bi mogla biti donirana dobrovoljnim vatrogasnim društvima, koja, po Halilovićevim riječima, “često priteknu u pomoć Profesionalnoj brigadi u gašenjima požara i akcijama spašavanja”.
Pojašnjavajući dalje važnost opreme s kojom rade, Halilović kaže: „Mi pokušavamo razviti nove tehnike i metode za spašavanje ljudi i imovine koristeći se opremom koju trenutno imamo, stalno razmišljamo o novim mogućnostima i opcijama kako unaprijediti opremu kojom raspolažemo. Pretplaćeni smo na brojne časopise i konstantno pratimo razvoj vatrogasnih tehnika putem interneta, trudeći se da ostanemo ukorak s vremenom i da našim sugrađanima pružimo najbolju moguću zaštitu, pokušavajući u naše akcije sve više uključivati mehanička sredstva i opremu, a što je moguće više minimizirati izloženost građana i vatrogasaca mogućim opasnostima.“