Geopolitički izazovi: Predstavljanje knjige ‘Putinizam na Zapadnom Balkanu’ Na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu održan je okrugli sto povodom predstojećeg izdanja knjige prof. dr. Edine Bećirević pod nazivom Putinizam na Zapadnom Balkanu.

Događaj je pružio jedinstvenu priliku za dublje sagledavanje utjecaja Putinovog režima na političke i sigurnosne procese u regiji, u okviru projekta “Prevencija radikalizacije, nasilnog ekstremizma i terorizma” kojeg finansira Norwegian Embassy in Sarajevo.

U uvodnom dijelu prisutnima se obratio dekan Fakulteta, prof. dr. Jasmin Ahić, koji je istakao: „Ova knjiga dolazi u pravom trenutku i predstavlja značajan doprinos našem razumijevanju složenih geopolitičkih pitanja,“ te da se autorica „nije ustručavala suočiti s osjetljivim, važnim pitanjima o utjecaju ideologije na stabilnost regiona.“

Na događaju su se obratili i recenzenti knjige – Sonja Biserko, Daliborka Uljarević, Tanja Topić i dr. Adis Maksić – čiji su komentari dodatno osvijetlili različite perspektive i kontekstualizirali značaj knjige.

Sonja Biserko, dugogodišnja zagovornica ljudskih prava i stručnjakinja za Balkan, posebno je istaknula važnost ovog djela kao jednog od rijetkih radova koji eksplicitno razotkriva način na koji se Putinova ideologija projektira na Balkanu. Prema Biserko, „uvidi iz ove knjige imaju globalni značaj, s obzirom na to da se zemlje širom svijeta suočavaju s porastom autoritarizma.“ Ona je naglasila da knjiga prof. Bećirević pruža neophodne uvide koji će pomoći akademskoj zajednici, ali i donosiocima odluka, da bolje shvate mrežu interesa koja prijeti stabilnosti Balkana.

Recenzenti su također pohvalili temeljitost autoričinog istraživanja, kao i njen pristup proučavanju ideologije Putinizma u regionalnom kontekstu, uz isticanje kako ovo djelo nije samo teoretska analiza, već konkretan vodič za razumijevanje političkih dinamika na Zapadnom Balkanu.

U svom obraćanju autorica Edina Bećirević naglasila je širi značaj knjige za sve zainteresirane za međunarodne odnose, sigurnosne studije i očuvanje demokratskih vrijednosti. „Putinizam je ideologija koja mitologizira Rusiju i Vladimira Putina,“ rekla je Bećirević, dodajući da se ova ideologija temelji na anti-liberalnim i anti-zapadnim vrijednostima.

Knjiga počinje detaljnim prikazom Putinovog života, jer njegova lična putanja igra ključnu ulogu u oblikovanju Putinizma kao ideologije. Kroz analizu ključnih historijskih perioda Rusije, filozofa koji su utjecali na Putina, kao i njegovog biografskog razvoja, Bećirević gradi složen okvir koji otkriva kako se konzervativna autokratija učvrstila kroz ubistva političkih oponenata i dominaciju nad medijima. Osim toga, knjiga detaljno razrađuje strategije ruske vanjske politike, analizirajući koncepte kao što su evroazijstvo, „ruski svijet“ i doktrine Prikamokvljeva i Gerasimova.

Prvi dio knjige, fokusiran na Rusiju, istovremeno pruža okvir za razumijevanje kako je Putinizam postao platforma za širenje ruskog utjecaja na Zapadnom Balkanu. U Bosni i Hercegovini, na Kosovu, u Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori, Rusija koristi svoje veze sa Srbijom kao glavni kanal za širenje ove ideologije. Prema Bećirević, „ova ideologija u regiji nije apstraktan koncept već konkretna politička sila koja utječe na stabilnost Balkana.“