Glasnogovornik Evropske komisije zatražio transparentnu i nepristrasnu istragu navoda o korupciji u Turskoj.
Evropska komisija izražava zabrinutost zbog krize u Turskoj i traži transparentnu i nepristrasnu istragu optužbi za korupciju koja je uzdrmala Erdoganovu Vladu.
“Nedavni događaji u Turskoj su predmet zabrinutosti EK-a”, izjavio je jedan od glasnogovornika Olivier Bailly i zatražio “transparentnu i nepristrasnu” istragu navoda o korupciji u koju su umiješani neki turski zvaničnici, navodi agencija Fena.
“Tražimo od Turske… da preduzme sve neophodne mjere u tom smislu”, dodao je Bailly i podsjetio da se Turska, kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, obavezala da poštuje pristupne kriterije, među kojima je i poštovanje pravne države.
U okviru istrage korupcije, koja je počela prije tri sedmice, do sada je smijenjeno više stotina visokih policijskih zvaničnika, između ostalih i šef policije u Istanbulu.
Glasnogovornik EK-a je kazao da bi to “moglo oslabiti pravosudni sistem i policiju da provede nezavisnu istragu”.
Nove smjene u policiji
Turska Vlada smijenila je policijske šefove u 16 provincija, javili su u srijedu turski mediji, podsjećajući na to da se time nastavljaju smjene i hapšenja policajaca u okviru velike korupcijske istrage.
Među smijenjenim policijskim šefovima su i oni iz velikih gradova – Ankare, Izmira, Antalije i Dijarbakira, prenijela je agencija AFP.
Nove smjene uslijedile su samo 24 sata nakon iznenađujuće “čistke” izvedene preko noći u policiji Ankare, u kojoj je otpušteno više od 350 policajaca, među kojima su i visoki funkcioneri i šefovi odjeljenja za finansijski, organizirani i digitalni kriminal, podsjeća agencija Fena.
Blizu 250 ljudi, uglavnom izvan Ankare, raspoređeno je na dužnosti smijenjenih policajaca, koji će preuzeti dužnosti u odjeljenjima saobraćajne policije i okružnim policijskim stanicama, navodi Tanjug.
Otkazi i premještanja
Od 17. decembra su stotine policajaca dobile otkaz ili su premještene u Tursku, u kojoj je veliki broj biznismena bliskih turskoj Vladi pritvoren, uključujući i sinove trojice ministara u kabinetu, koji su odmah podnijeli ostavke.
Premijer Recep Tayyip Erdogan je naveo da je u pitanju “prljava i grozna” operacija protiv njegove Vlade.
Operaciju prate i nasilni ulični protesti i pozivi na revoluciju u toj zemlji “kako bi se očistila korupcijska prljavština”.
Izvor: Agencije(08. januar 2014.)