Šef slovenske diplomatije istaknuo je u razgovoru da je u srednjoj i istočnoj Europi, uključujući i Balkan, posebno izražen interes Pekinga za jačanje ekonomskih i političkih veza pa da se tako i sam više puta sastao s najvišim kineskim dužnosnicima u okviru sastanaka čelnika država srednje i istočne Europe s Kinom, prenosi Hina.
Iako Slovenija ima samo dva milijuna stanovnika, ona privlači dosta interesa za investicije iz Kine, dok je SAD u tom pogledu mnogo manje vidljiv, kazao je slovenski čelnik, upozoravajući da bi povećano zanimanje Moskve i Pekinga u situaciji kad se Trumpova administracija, zbog svoje agende America First, manje angažira u Europi, moglo dovesti do promjene geopolitičkih odnosa u dijelu starog kontinenta, posebno na Balkanu.
Mislim da bi bilo vrlo dobro kad bi naši prijatelji i saveznici u SAD-u bili prisutniji u toj regiji, kazao je Cerar u razgovoru za utjecajni američki dnevnik koji upozorava da Trumpova administracija predlaže Kongresu proračunske rezove za potporu inozemstvu, dok Moskva i Peking ta sredstva sustavno povećavaju, jačajući tako svoj utjecaj u svijetu.
Slovenskim novinarima koji su pratili njegov posjet Washingtonu krajem proteklog tjedna Cerar je nakon razgovora s državnim tajnikom Mileom Pompeom i savjetnikom za nacionalnu sigurnost Johnom Boltonom kazao da je države zapadnog Balkana što prije potrebno uključiti u transatlanstske integracije zbog europske sigurnosti i stabilnosti regije, te zbog geostrateških utjecaja koji dolaze iz šireg okruženja i svijeta.
Istodobno, kazao je da za SAD dobri odnosi Slovenije s Ruskom Federacijom “nisu problematični” te da je Slovenija uključena u sankcije protiv Rusije zbog ukrajinske krize.
Rusija, prema navodima Cerara, na zapadnom Balkanu ima popriličan utjecaj, a EU u suradnji s SAD-om u tom pogledu treba pokazati više odlučnosti jer Balkan spada u demokratsku europsku obitelj kao punopravan član, prenijela je Slovenska tiskovna agencija STA.